Przejdź do głównej zawartości

Narzędzia do układania płytek

Układanie płytek - odpowiednie narzędzia do płytek przynoszą sukces

Układanie płytek w rzeczywistości nie jest specjalną sztuką. Majsterkowicze nie mogą popełnić żadnych poważnych błędów, zwłaszcza przy nowoczesnych, gotowych do użycia klejach, dobrze przygotowanych powierzchniach i odpowiednich narzędziach. Trzeba tylko zadbać o równomierne nałożenie kleju, dokładne ułożenie płytek, dokładne przycięcie płytek i czystą fugę. Odpowiednie narzędzia do kafelków sprawiają, że te umiejętności są łatwe do opanowania dla wszystkich.

Przegląd narzędzi do kafelków

Zasadniczo kafelkarze używają następujących narzędzi do układania płytek, aby móc prawidłowo pracować:

- Szpatułka z karbem:
Aby prawidłowo ułożyć płytki, naprawić płytki lub ułożyć mozaikę, ważne jest, aby klej do płytek był równomiernie nałożony na podłoże. Za pomocą pacy zębatej klej jest energicznie przeczesywany na powierzchni układania i rozprowadzany tak, aby uzyskać równomierną warstwę. Im większy format płytek i im mocniejszy profil płytki na grzbiecie, tym większą głębokość zębów powinna posiadać paca zębata. Odpowiednie uzębienie narzędzi do płytek jest często wskazane na opakowaniu zaprawy.

– Krzyżyki dystansowe:
Chociaż płytki wymykają się zbyt szybko po uderzeniu w nowoczesną zaprawę do płytek, nadal zaleca się stosowanie tzw. przekładek do fug, zwłaszcza na gładkich powierzchniach, takich jak stare płytki, metal czy plastik. Za pomocą krzyżaków dystansowych zapewnia się również, że wszystkie fugi mają taką samą szerokość jak ich poprzednicy podczas naprawy płytek.

- Poziomica:
Narzędzia do układania płytek mogą oczywiście pochodzić również z innych obszarów rzemiosła. Podobnie jak poziomica, która jest pomocna przy wyrównywaniu płytek w pionie i poziomie. Jest to szczególnie ważne podczas naprawy płytek.

- Poręcz domu z płytek:
Jednym z najważniejszych narzędzi do układania płytek jest szyna do płytek ceramicznych. Prowadnica do płytek służy do ustawiania stopnia zarysowania płytki za pomocą noża do szkła. Z szyną do płytek można pracować bardziej precyzyjnie niż z kątownikami pozycjonującymi, które alternatywnie mogą być również używane jako narzędzia do płytek.

- Szczypce do kantówek i łamania płytek:
Te narzędzia do układania płytek są wysoce zalecane przy układaniu mozaiki, naprawie płytek i układaniu płytek. Aby móc dokładnie łamać płytki, wymagana jest twarda powierzchnia. Idealna jest kantówka. Płytkę układa się naciętą linią na krawędzi kantówki i dociska silnym szarpnięciem. W przypadku większych obszarów układania płytek warto kupić parę szczypiec do łamania płytek, aby łatwo złamać płytki w miejscach zarysowanych. Ponieważ naprawa płytek nie jest łatwa, należy zachować ostrożność podczas tych prac.

- Maszyna do cięcia płytek:
W szczególności płytki kamionkowe i inne twardsze płytki często można bez problemu przycinać na wymiar tylko przy użyciu specjalnych narzędzi do układania płytek, takich jak maszyna do cięcia płytek. Zakup jest jednak opłacalny tylko wtedy, gdy planowane są większe projekty związane z układaniem płytek lub układaniem mozaiki.

- Szczypce do wykrawania płytek:
Jeśli płytki mają być „nagryzane” milimetr po milimetrze od krawędzi za pomocą narzędzi do płytek, wymagany jest „widelec papugi”, jak nazywa się przebijak do płytek. Te narzędzia do glazury mogą wybijać wgłębienia pod gniazda, przyłącza sanitarne itp., co może być bardzo pomocne przy układaniu płytek i układaniu mozaiki.

- Guma złącza:
Do ostatecznego spoinowania, zwłaszcza przy układaniu mozaiki, szczególnie pomocne są narzędzia do układania płytek. Niezbędne są narzędzia do płytek, takie jak guma do spoin. Szczególnie przy układaniu mozaiki zaprawa musi być optymalnie wtopiona w spoiny. Guma spoinowa może być również bardzo pomocna przy naprawie płytek.