Przejdź do głównej zawartości
Kupuj online w: AT | IT | CH | FR | DE | UK | CZ | SE | DK | BE | NL | IE | ES | PL | PT | FI | GR | RO | NO | HU | BG | HR | LU

O kafelkach

PRZYDATNE INFORMACJE O PŁYTCE

Płytki podłogowe i ścienne — wytrzymałe do codziennego użytku


PŁYTKA - OD CZASÓW STAROŻYTNYCH DO TERAZ

Pierwsze przedmioty z gliny powstały około 30 000 lat temu; ale minęło kolejne 20 000 lat, zanim ludzie byli w stanie wytwarzać przedmioty codziennego użytku z ceramiki (z greckiego: Keramos). Najstarsze znaleziska pochodzą z około 9000 lat p.n.e. Znaleziono je w Dolinie Górnego Nilu w Egipcie. Pierwsze glazurowane płytki były używane jako dekoracje ścienne w starożytnych egipskich piramidach (ok. 2600 pne), a następnie szybko rozprzestrzeniły się w Persji, wśród Asyryjczyków i Babilończyków. W Europie dachówka stała się popularna od XIV wieku. Szczególnie znane stały się fabryki fajansu w Delft. Do dziś "płytki Delft" cenione są na całym świecie. Płytki ceramiczne były używane jako okładziny ścienne i podłogowe w Niemczech około 1000 lat temu. Początkowo tylko w zamkach, pałacach i kościołach. Na ten luksus mogli sobie pozwolić tylko książęta i królowie. Dziś płytki ścienne i podłogowe stały się integralną częścią naszego codziennego życia. Dzięki przemysłowym metodom produkcji przedmiot luksusowy stał się towarem.

PRODUKCJA I RODZAJE

Skład użytych surowców niewiele się zmienił od czasów starożytnych. Glina do płytek ściennych lub podłogowych jest nadal podstawą tej ceramiki budowlanej. Do gliny dodaje się inne surowce mineralne, np. kwarc, kaolin i skaleń. W niektórych przypadkach także dolomit, szamot lub kalcyt. Rodzaje płytek znacznie różnią się między sobą jakością, a rodzaj, skład surowców i sposób ich obróbki decydują o płytce ściennej lub podłogowej. Uzyskana w ten sposób surowa masa jest prasowana – drobne masy ceramiczne w tzw. suchym prasowaniu, masy do gruboziarnistej ceramiki w procesie ekstruzji – a następnie po wysuszeniu wypalana w temperaturach od 900 do 1200 stopni Celsjusza. Rozróżniamy płytki z pojedynczym i podwójnym wypalaniem. Podczas gdy płytki z pojedynczym wypalaniem wymagają tylko jednego procesu wypalania, aby utworzyć odłamek z glazurą, płytki wypalane podwójnie charakteryzują się tym, że najpierw odłamek, a następnie glazura są wypalane w dwóch różnych etapach roboczych. Produkowane w ten sposób płytki dzielą się na 3 główne typy: płytki gresowe, płytki gresowe i płytki gresowe.

Płytki ceramiczne

to szkliwione płytki ceramiczne. Stosowane są wyłącznie jako płytki ścienne. Ich przezroczyste lub nieprzezroczyste szkliwo ceramiczne jest zwykle topione w drugim procesie wypalania. Te płytki ścienne mają wysoką absorpcję wody ok. 20% i dlatego nadają się tylko do użytku wewnętrznego.

Płytki kamionkowe

to płytki szkliwione lub nieszkliwione, które są produkowane w procesie jednokrotnego wypalania. Płytki kamionkowe mają niską nasiąkliwość i są bardziej trwałe w materiale niż płytki kamionkowe. Absorpcja wody wynosi poniżej 3%, a płytki gresowe są klasyfikowane jako mrozoodporne, ale nie zaleca się układania na zewnątrz. W związku z tym płytka kamionkowa nadaje się jako płytka ścienna.

UWAGA: Płytki ścienne nigdy nie powinny być używane jako płytki podłogowe. Twoja glazura może zostać łatwo uszkodzona, na przykład przez spadające przedmioty, które mogą odpryskiwać glazurę.

Płytki gresowe

Płytki gresowe to precyzyjnie przygotowane płytki o wyjątkowo niskiej nasiąkliwości wodnej 0,5%, dlatego uważane są za mrozoodporne. (DIN EN 176 - grupa B1). Ze względu na swój skład materiałowy i wysoką temperaturę wypalania są bardzo twarde i odporne. Możesz użyć tej płytki jako płytki ściennej lub płytki podłogowej. Płytki gresowe dostępne są w następujących wariantach:

Gres szkliwiony:

Płytki ścienne lub podłogowe są najczęściej sprzedawane glazurowane. Glazura decyduje o właściwościach powierzchni, a co za tym idzie również ścieralności, ostatecznie decyduje także o jakości płytki ściennej lub podłogowej.

Gres porcelanowy nieszkliwiony:

Ten rodzaj płytek ściennych i podłogowych to tak zwane płytki drobnoziarniste (o wyglądzie soli i pieprzu) najczęściej reprezentowane i dostępne w rozsądnych cenach. Do tej kategorii należą również wysokiej jakości płytki, takie jak marmur czy imitacja granitu. Są lepsze technicznie od kamienia naturalnego, niewrażliwe na zabrudzenia, łatwo się czyszczą, są wytrzymałe i mają niewielkie zużycie powierzchni.

Gres porcelanowy polerowany:

W tym procesie wykonywane są dodatkowe etapy pracy, a płytka ścienna lub podłogowa jest polerowana na wysoki połysk w kilku etapach. Polerowane są głównie nieszkliwione płytki z gresu porcelanowego, ale coraz częściej również z gresu szkliwionego, który wytwarza polerowaną glazurę. Płytki ścienne lub podłogowe są błyszczące, ale mniej odporne na zarysowania. Nie zaleca się szkliw polerowanych w intensywnie użytkowanych. Dzięki polerowaniu zamknięte pory w płytce zostają ponownie otwarte podczas procesu wypalania i mogą wniknąć obce substancje, brud, tłuszcze lub oleje. Impregnacja tej płytki ściennej lub podłogowej jest warunkiem wstępnym.

WSPÓLNE NORMY I STANDARDY

Walltiles

Klasy ścieralności

Płytki ścienne lub podłogowe dzielą się na 5 klas ścieralności:

Klasa 1: Płytka podłogowa do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu, np. na boso i w kapciach w łazienkach i sypialniach, pomieszczeniach sanitarnych lub odpowiednia jako płytka ścienna.

Klasa 2: Płytka podłogowa do pomieszczeń o średnim użytkowaniu, poprzez normalne obuwie, takie jak ogólnie prywatna część dzienna (z wyjątkiem kuchni) w salonie i jadalni, schody i tarasy.

Klasa 3: Płytka podłogowa do pomieszczeń o umiarkowanym natężeniu ruchu i może być stosowana w całej przestrzeni mieszkalnej, np. w korytarzach, a także na tarasach i balkonach.

Klasa 4: Płytka podłogowa do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, np. w wejściach do domów, kuchniach, pomieszczeniach roboczych i gospodarczych.

Klasa 5: Płytka podłogowa spełniająca najwyższe wymagania we wszystkich pomieszczeniach i na powierzchniach eksploatowanych wyjątkowo intensywnie, takich jak sklepy, hotele, restauracje, garaże, laboratoria przemysłowe i tym podobne obszary.

Pewność stopy

W przeciwieństwie do powierzchni komercyjnych, w których obowiązują normy dotyczące układania płytek ściennych lub podłogowych, nie istnieją one w sektorze prywatnym. Ale to, co jest przewidziane dla obszarów komercyjnych i uznane za prawidłowe, nie może być złe również dla sektora prywatnego. Dlatego chcielibyśmy zapoznać Cię z niektórymi z poniższych przepisów handlowych. W zależności od kąta nachylenia (nachylenia) płytek podłogowych układanych na powierzchni stosuje się różne grupy oceny: od 3 do 10° (R9), 10 - 19° (R10), 19 - 27° (R11), 27 - 35° (R12) i powyżej 35° (R13). Grupy oceniające zajmują się niskim, normalnym, zwiększonym, dużym lub nawet bardzo dużym „współczynnikiem tarcia statycznego”. Układane płytki podłogowe muszą spełniać określone wymagania – należy stąpać pewnie. Jeśli na podłogę mogą dostać się tłuste, „pasta” lub włókniste substancje (np. w rzeźniach i stacjach benzynowych), płytki podłogowe muszą mieć „przestrzeń przemieszczania”, która jest oceniana według czterech klas V. Aby zdefiniować ryzyko poślizgnięcia, Federalne Stowarzyszenie Publicznych Instytucji Ubezpieczenia Wypadkowego (BAGUV) podzieliło obszary mokre boso na trzy grupy oceny. Również tutaj kąt nachylenia jest miarą odporności na poślizg i prowadzi do zaliczenia wykładziny podłogowej do grup oceny A (minimalny kąt nachylenia 12°), B (minimalny kąt nachylenia 18°) lub C (minimalny kąt o nachyleniu 24°). Nawiasem mówiąc, pomimo określenia kąta nachylenia, grupy oceniające dotyczą tylko stropów płaskich. Jeśli więc chcesz pokryć pochyłą podłogę w mokrych pomieszczeniach, musisz postawić jeszcze wyższe wymagania dotyczące antypoślizgowości wykładziny podłogowej. „W dużej mierze suche przejścia boso”, „przebieralnie”, „w dużym stopniu suche sauny i strefy relaksu” itp. muszą być wyposażone w płytki podłogowe z grupy oceny A. Grupa oceny B przeznaczona jest do spacerów w dużej mierze na mokro boso, do różnego rodzaju dna basenów i brodzików. Wreszcie, kategoria C jest wymagana dla schodów lub tak zwanych basenów przechodnich, które prowadzą do wody.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Dobór płytek ściennych lub podłogowych według kształtu i koloru to oczywiście kwestia gustu. Jednak przy zakupie nie należy lekceważyć względów praktycznych i bezpieczeństwa. Proszę więc pamiętać: Płytki podłogowe na balkonach i tarasach narażone są na szczególnie duże obciążenia atmosferyczne (promieniowanie słoneczne, wahania temperatury, wilgoć). Musisz być mrozoodporny. Balkony i tarasy to obszary mokre. Schody mogą być pokryte różnymi płytkami podłogowymi. Pewność stopy jest tutaj szczególnie ważna. Schody są zawsze źródłem potknięć z dużym ryzykiem poślizgnięcia się. Handel płytkami oferuje wszystkie narzędzia, akcesoria i informacje potrzebne do samodzielnego układania płytek podłogowych. Jednak układanie często nie jest całkowicie bezproblemowe dla laików, zwłaszcza w pomieszczeniach mokrych i na schodach. Dlatego proszę również rozważyć, czy życzycie sobie Państwo, aby prace wykonał przeszkolony specjalista – z gwarancją VOB.

Nie wahaj się z nami skontaktować, jeśli masz jakiekolwiek pytania

Twój zespół Mosafil