Przejdź do głównej zawartości
Kupuj online w: AT | IT | CH | FR | DE | UK | CZ | SE | DK | BE | NL | IE | ES | PL | PT | FI | GR | RO | NO | HU | BG | HR | LU

Płyty tarasowe w stylu śródziemnomorskim

Płyty tarasowe - musisz na to zwrócić uwagę

Taras może być wykorzystany na wiele imprez. Na terenie jest wystarczająco dużo miejsca na relaksujący wieczór przy grillu z przyjaciółmi. Oczywiście możesz również zrelaksować się na tarasie i cieszyć się słońcem w pełni. Ale jeśli nie masz jeszcze tarasu, możesz go zbudować lub pomóc. Pomocne jest wcześniejsze poinformowanie się o możliwościach oraz uzyskanie informacji o rodzajach płyt i płytek tarasowych. Ale nawet jeśli stary taras ci się już nie podoba, możesz przymocować nowe płytki. Płyty i płytki tarasowe są nieodzownym elementem pięknej powierzchni do relaksu na świeżym powietrzu. Ponadto płyty tarasowe wytrzymają również, jeśli np. na tarasie chcesz postawić brodzik dla dzieci. Dzięki kafelkom tworzysz śródziemnomorski klimat, dzięki czemu możesz cieszyć się latem na świeżym powietrzu. Aby jednak nie było to już tylko marzeniem, już niedługo należy zacząć dobierać płytki lub płyty tarasowe i zająć się mocowaniem płyt tarasowych.

Tarasy i płyty ogrodowe

Płyty tarasowe i ogrodowe


Z jakiego materiału są wykonane płyty lub płytki tarasowe?

Otrzymasz płyty tarasowe, a nawet płytki tarasowe z betonu lub kamienia naturalnego. O wyborze płytek tarasowych decyduje ogólny obraz. Należy zwrócić uwagę na ścianę domu, ogród i ewentualnie także chodniki w ogrodzie. Płyty tarasowe betonowe dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Płytki z piaskowanym ziarnem zapewniają wspaniały wygląd. Przy wyborze płytek tarasowych należy pamiętać o jednej kwestii - cenie. Koszt płytek tarasowych, których można użyć do pokrycia tarasu, jest stosunkowo wysoki. Dlatego szczególnie ważne jest, aby wcześniej dowiedzieć się o kosztach płyt tarasowych. Płyty tarasowe na betonie mogą być zwykle układane i mocowane bardzo łatwo, nawet przez rzemieślników hobbystów. Chcąc jednak wyłożyć na taras płytami tarasowymi z kamienia naturalnego, potrzebne są pewne zdolności manualne. Płyty tarasowe z kamienia naturalnego prezentują się bardziej elegancko, ale zazwyczaj są droższe w zakupie niż płyty tarasowe z betonu. Jednak płytki z kamienia naturalnego mają pewne zalety. Są wolne od toksyn i oferują bardzo szeroką gamę kolorów do wyboru. Z reguły przy płytach tarasowych czy płytkach z kamienia naturalnego żadna z płytek nie jest taka sama. Usłojenie płyt tarasowych jest więc zupełnie inne dla każdej płyty. Płyty tarasowe są również często stosowane w optyce z terakoty. Istnieją jednak również płyty tarasowe wykonane z drewna. Równie popularne są płytki z piaskowca, które idealnie pasują do domu z piaskowca.

Tarasy i płyty ogrodowe

Płyty tarasowe i ogrodowe o wyglądzie drewna


Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek tarasowych?

Płytki tarasowe dostępne są w różnych jakościach. Przy zakupie bardzo ważne jest zatem, aby bardzo dokładnie przyjrzeć się płytom tarasowym. Nawet typy pod płytkami nie zawsze są identyczne. Jeśli więc chcesz cieszyć się płytami tarasowymi przez długi czas, musisz kupić przyzwoitą jakość. Przy wyborze płytek tarasowych konieczny jest jeszcze jeden punkt - nośność. Jeśli chcesz, aby płytki były w stanie wytrzymać ciężar samochodu, musisz zadbać o to, aby płytki tarasowe były bardzo wysokiej jakości. Przy układaniu płytek wymagane są również odpowiednie prace przygotowawcze, aby pod płytami tarasowymi nie było ubytków. Ponieważ ubytki między płytkami a płytami tarasowymi są gwarancją, że w płytach tarasowych wkrótce pojawią się pęknięcia i uszkodzenia. W rezultacie konieczne byłoby ponowne wyłożenie płyt tarasowych.

Kształty i kolory płyt i płytek tarasowych

Jeśli interesuje Cię układanie płyt tarasowych w deseń lub kafelkowanie, to jest również szeroki wybór płyt tarasowych. Z drugiej strony układanie płytek tarasowych jest bardziej pracochłonną pracą. Ze względu na kombinację płyt tarasowych należy zachować szczególną ostrożność, aby nie było minimalnych odchyleń we wzorze. Wizerunek płyt tarasowych szybko staje się nierówny. Jeśli nie masz pewności co do układania płyt tarasowych, zawsze zasięgnij porady profesjonalisty. Wskazane jest, aby najpierw spróbować ułożyć płytki tarasowe w niepozornym miejscu. Jeśli płyty tarasowe mają być proste pod względem wyglądu, układanie płytek nie jest wielkim problemem. Jednak, jak już wspomniano, układanie płyt tarasowych z kamienia naturalnego jest nieco trudniejsze. Ponieważ płyty tarasowe z kamienia naturalnego mają zazwyczaj słoje, które również powinny być w równym ułożeniu. Nowoczesne jest również łączenie płyt tarasowych z innymi płytami tarasowymi. Upewnij się jednak, że wzór jest równy, a różne płytki tarasowe wykonane są z tego samego materiału. Unikaj jednak instalowania zbyt wielu różnych płytek tarasowych, ponieważ wygląd może wtedy wydawać się nieco chaotyczny. 

Tarasy i płyty ogrodowe

Płyty tarasowe i ogrodowe


Gładkie lub nierówne płytki tarasowe

Przy zakupie płytek tarasowych należy również zwrócić uwagę na czyszczenie płytek tarasowych. Jeśli płytki mają gładką powierzchnię, płyty tarasowe można oczywiście łatwiej wyczyścić. Nierówne płyty tarasowe z kamienia naturalnego wymagają osobnego czyszczenia. Zachowaj ostrożność, używając myjki ciśnieniowej do czyszczenia płytek tarasowych. Może się zdarzyć, że fuga poluzuje się i płytki tarasowe poluzują się. W rezultacie konieczne byłoby ponowne wyłożenie płyt tarasowych. Kolejnym ważnym punktem przy wyborze płyt tarasowych jest zima. Jeśli chcesz korzystać z tarasu również zimą, weź pod uwagę, że temperatury mogą powodować śliskość płytek tarasowych. Jeśli układasz ścieżkę płytami tarasowymi, należy to również wziąć pod uwagę, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Surowe płyty tarasowe są mniej śliskie niż płyty tarasowe o gładkiej powierzchni.

Im więcej płytek tarasowych, tym tańsza oferta

Kupując płytki tarasowe, myśl z wyprzedzeniem. Przed wyborem płyt tarasowych na taras warto również zastanowić się, czy płyty tarasowe nie nadają się również do wykładania ścieżek lub garażu. Przy większej liczbie płytek tarasowych cena jest niższa i nie trzeba ich później kupować. Dlatego zaplanuj z wyprzedzeniem, w których obszarach chcesz wyłożyć płyty tarasowe. Kolejną korzyścią z zakupu większej ilości płytek tarasowych jest równomierne wykończenie. Gdy tylko taras, ścieżka, a nawet garaż są wyposażone w te same płytki, otrzymujemy wspaniały ogólny obraz. W takim projekcie wynegocjuj ze sprzedawcą dobry rabat na płytki tarasowe. Dzięki temu możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, kupując płytki tarasowe.

Co się dzieje z pozostałymi płytkami tarasowymi?

Jeśli kupiłeś zbyt wiele płyt tarasowych i nie wszystkie mogą być wyłożone płytkami, płyty tarasowe można wykorzystać do innych celów. Płyty tarasowe można rozbić młotkiem i wykorzystać do obramowania klombów. Płyty tarasowe z kamienia naturalnego można również bardzo dobrze zastosować w skrzynkach na kwiaty, aby uniknąć zalegania wody. Zaleca się również posiekanie pozostałych płyt tarasowych i wymieszanie ich z ziemią. Jest to jednak zalecane tylko wtedy, gdy płytki tarasowe wykonane są z kamienia naturalnego. Podczas korzystania z pozostałych płytek Twoja wyobraźnia nie ma ograniczeń.

W ten sposób układane są różne płytki

Płytki z kamienia naturalnego lub Dachówki betonowe proponują inne procedury. mieć następców Przyjrzyjmy się bliżej dwóm technikom układania płytek wyjaśnione.


Płytki cementowe:

Płytki betonowe mają mocne, trwałe i niedrogie właściwości. Przy wyborze płytek betonowych nie ma prawie żadnych ograniczeń co do różnorodności. Płytki betonowe są również popularnym materiałem ze względu na strukturę powierzchni. Płytki betonowe wymagają stabilnego i przepuszczającego wodę podłoża. Za pomocą drewnianych palików i sznurka można dobrze wyznaczyć obszar, na który płytki mają być później przyklejone. Wskazane jest wykopanie ziemi około 30cm. Należy zwrócić uwagę na niewielkie nachylenie z dala od domu. Jest to ważne, aby deszcz nie zalegał na płytkach, ale mógł łatwo spływać. Niewielki gradient zwykle nie jest nawet zauważany. Obecnie na tym obszarze znajduje się mnóstwo żwiru i tłucznia. Wskazane jest również, aby wybrać wysokość około 30 do 40 cm. Rozsądne jest rozłożenie na tej powierzchni warstwy żwiru lub piasku o grubości od 5 do 8 cm. Do tego momentu cały obszar nie został jeszcze zagęszczony. Ten proces pojawia się później. Jeśli masz teraz przed sobą gładką powierzchnię, możesz zacząć układać płytki. Płytki betonowe bardzo łatwo się układa. Po ułożeniu płytek tarasowych, które można określić za pomocą poziomicy, następuje zagęszczanie. Powierzchnia płytek jest teraz zagęszczana za pomocą płyty wibracyjnej. Następnie do płytek dodawany jest piasek, aby uzyskać wystarczającą ilość fugi między płytkami. Po zamiataniu piasku między płytki możesz teraz dobrze podlać cały obszar. Po wyschnięciu obszarów między płytkami, czyli spoin i podłoża, konieczne może być ponowne wypełnienie spoin piaskiem. Ponownie zamieć piasek między płytkami, aby fugi zostały całkowicie wypełnione. Teraz musisz ponownie dobrze podlać płytki lub powierzchnię - gdy wszystko wyschnie, możesz nadepnąć na płytki i po tarasie można chodzić.

Tarasy i płyty ogrodowe

Płytki tarasowe i ogrodowe


Płytki z kamienia naturalnego
W przeciwieństwie do płytek betonowych, płyty tarasowe z kamienia naturalnego muszą być ułożone na solidnym podłożu. Płytki z kamienia naturalnego mają cechę przyjazną dla środowiska, zostały wypróbowane i przetestowane i są idealne do długotrwałego użytkowania. Ścieżki, schody i ściany można ozdobić płytkami z kamienia naturalnego. Ponadto płytki również lepiej wpasowują się w ogólny obraz. Jednak układanie płytek z kamienia naturalnego to mała gra w cierpliwość. Płytki betonowe są zazwyczaj dostępne w standardowym rozmiarze. Płyty tarasowe z kamienia naturalnego mają różne wymiary i zazwyczaj trzeba je najpierw rozbić. Dlatego należy wybierać płytki z kamienia naturalnego kawałek po kawałku i układać je bezpośrednio w wybranej kolejności. Jednak zanim zaczniesz układać płytki, potrzebujesz betonowego fundamentu. Ziemia jest do tego wykopana, 30 cm jest w zupełności wystarczające. Następnie gleba jest zagęszczana, mocowany jest szalunek z drewnianymi deskami. Zwróć uwagę na zbocze, które powinno znajdować się z dala od domu. Teraz dodaj warstwę żwiru o szerokości około 3 cm na powierzchnię. Dodatkową stabilność zapewnia mata wzmacniająca wykonana ze stali. Teraz wypełnij teren betonem. Powinna być warstwa betonu o grubości około 15 cm. Beton po ok. 7 dniach twardnienia pokrywa się masą uszczelniającą. Dopiero teraz możesz zacząć układać płytki z kamienia naturalnego.

Do układania potrzebna jest zaprawa specjalnie zaprojektowana do układania płytek z kamienia naturalnego.

Należy pamiętać, że zaprawy można używać tylko przez około dwie godziny. Dlatego należy mieszać tylko tyle zaprawy, ile jest to konieczne. Teraz włóż płytki z kamienia naturalnego, nakładając również na płytki trochę zaprawy. W ten sposób unikniesz zagłębień pod płytkami. Płytki delikatnie uderza się gumowym młotkiem, aby całkowicie usunąć znajdujące się pod nimi powietrze. Obszar jest wielokrotnie sprawdzany za pomocą poziomicy. Wyciekającą z płytek zaprawę należy natychmiast usunąć. Po całkowitym ułożeniu powierzchni płytki umyć wodą i gąbką. Już po jednym dniu schnięcia można chodzić po tarasie.