Przejdź do głównej zawartości
Kupuj online w: AT | IT | CH | FR | DE | UK | CZ | SE | DK | BE | NL | IE | ES | PL | PT | FI | GR | RO | NO | HU | BG | HR | LU

Płytki podłogowe z gresu porcelanowego

Nowoczesne płytki ścienne i podłogowe – atrakcyjny wystrój i wysoka funkcjonalność

Płytki podłogowe i ścienne to rzecz oczywista w każdym mieszkaniu i domu. Ale czy wiesz również, skąd pochodzą praktyczne i dekoracyjne płytki?
Historia płytek ma długą historię. Już około 2000 roku p.n.e. podłogi domów na Wschodzie zdobiono płytkami podłogowymi. Prekursorami obecnych kafli były materiały wypalane i suszone na powietrzu. Rzymianie używali również płytek podłogowych, które były głównie wykonane z ceramiki. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego czasowo zapomniano o praktycznych płytkach podłogowych i zastąpiono je jastrychami wykonanymi z zaprawy wapienno-gipsowej. Dopiero na początku XII wieku posadzki z płytek odzyskały znaczenie. Przede wszystkim rzemieślnicy we Francji i Anglii produkowali kolorowe płytki ścienne i podłogowe, z których część była malowana artystycznie. Nie trwało więc długo, zanim atrakcyjnie wykonane płytki w wielu kolorach i kształtach trafiły do Niemiec. Tutaj płytki dekoracyjne były początkowo stosowane jako element dekoracyjny, zwłaszcza w obiektach sakralnych, takich jak kościoły i katedry. Inspirowane motywami z Orientu artystyczne mozaiki powstały z pojedynczych płytek ściennych i podłogowych, które utworzyły ozdobne ornamenty. W XXI wieku płytki podłogowe i ścienne nie są już przeznaczone wyłącznie do dekoracji, praktyczne płytki stały się nieodzowną częścią funkcjonalnego wyposażenia nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych.

Płytki podłogowe i ścienne — wytrzymałe do codziennego użytku

Na pewno masz też łazienkę wyłożoną kafelkami. Płytki ścienne są szczególnie przydatne w wilgotnych pomieszczeniach. Materiały użyte na płytki podłogowe i ścienne są wodoodporne. Codzienna kąpiel i prysznic to wyzwanie dla materiałów, płytki podłogowe i ścienne bez problemu znoszą wilgoć. Również w kuchni, gdzie płyny i tłuszcze są używane do gotowania, niewrażliwe płytki ścienne i podłogowe są materiałem z wyboru, który zapewnia łatwe w utrzymaniu środowisko. Dzięki temu płytki są szczególnie łatwe w czyszczeniu nie tylko w domowych pomieszczeniach sanitarnych i kuchennych, ale również w przychodniach i restauracjach opierają się na wytrzymałych materiałach, z których wykonane są płytki podłogowe i ścienne. Płytki ścienne i podłogowe są niezbędne w miejscach, w których higiena odgrywa szczególnie ważną rolę, takich jak sale operacyjne czy kuchnie restauracyjne.

Wskazówki dotyczące skutecznego czyszczenia płytek ściennych i podłogowych

Płytki ścienne i podłogowe są uważane za niewrażliwe i szczególnie łatwe do czyszczenia. Nie zawsze tak jest. Dlatego warto wziąć sobie do serca kilka wskazówek, aby Twoje płytki pozostały czyste i piękne przez długi czas. W przypadku stosowania w pomieszczeniach sanitarnych, szczególnie często dochodzi do zabrudzenia płytek podłogowych i ściennych rozpryskami wapna i pasty do zębów. W części kuchennej pojawiają się również irytujące tłuste plamy. Zwłaszcza jeśli masz jasne płytki, plamy są szybko zauważalne i zakłócają ogólny obraz w lokalu. Dlatego należy regularnie czyścić płytki podłogowe i ścienne oraz usuwać brud i zanieczyszczenia. Proste domowe środki zaradcze i nieagresywne specjalne środki czyszczące spełniają tutaj swój cel i zapewniają, że Twoje płytki podłogowe i ścienne są lśniące i czyste.

Częstym problemem w przypadku nieco starszych płytek jest żółknięcie materiału. Najlepszym sposobem na oczyszczenie powierzchni płytek podłogowych i ściennych jest po prostu użycie soli i odrobiny terpentyny. Salmiakgeist to dobry sposób na zapobieganie matowieniu płytek. Wystarczy zetrzeć, a płytki ścienne i podłogowe zabłysną nowym blaskiem. Zastosowanie oleju lnianego lub zwykłego octu zapewnia również lśniącą i czystą powierzchnię płytek podłogowych i ściennych. Aby skutecznie wyczyścić płytki podłogowe, wystarczy dodać odrobinę octu do przygotowanej ciepłej wody do mycia mopem, a płytki będą miały ładny, lśniący wygląd.
W przypadku uporczywych plam wapiennych w pomieszczeniach sanitarnych i kuchennych warto zastosować skórkę pomarańczy, aby płytki podłogowe i ścienne nabrały nowego blasku.

Zabrudzone płytki przetrzyj miską, pozostaw całość na około 1 godzinę, a następnie przetrzyj płytki podłogowe i ścienne wilgotną ściereczką. Oprócz powierzchni płytek ściennych i podłogowych należy również regularnie czyścić fugi. Pomocne mogą być również proste domowe środki zaradcze. Szczególnie skuteczne może być zastosowanie dostępnego w handlu proszku do pieczenia. Wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody na miazgę. Pasta ta jest następnie nakładana na stawy, najlepiej starą szczoteczką do zębów i ponownie zmywana. Ale amoniak jest również skutecznym środkiem skutecznego czyszczenia połączeń płytek podłogowych i ściennych.


Płytki ścienne i podłogowe w XXI wieku nie są już wykładzinami czysto funkcjonalnymi. Podczas gdy kilkadziesiąt lat temu wybór płytek był niewielki, a dekory często przypominały szpitale, obecnie istnieje wiele atrakcyjnych kolorów i motywów, które umożliwiają tworzenie szczególnie pięknych płytek podłogowych i ściennych.
Jako jedna z najpopularniejszych opcji okładzin podłogowych i ściennych, nowoczesne płytki ścienne i podłogowe w decydujący sposób przyczyniają się do pozytywnego kształtowania atmosfery w mieszkaniu. Dostępne są tutaj płytki szkliwione i nieszkliwione. Wybierając odpowiednie płytki podłogowe, należy zwrócić szczególną uwagę na solidną jakość. Nowe płytki ścienne i podłogowe to zwykle zakup, który powinien przetrwać wiele lat, ale ponieważ płytki podłogowe są szczególnie obciążone w codziennym użytkowaniu, bardzo ważny jest tutaj dobry i stabilny projekt. Na przykład do użytku w pomieszczeniach odpowiednie są płytki podłogowe wykonane z ceramiki. Jeśli potrzebujesz płytek podłogowych na zewnątrz, np. na taras, możesz wybrać pasujące płytki gresowe lub ceglane. Płytki podłogowe zewnętrzne muszą spełniać specjalne wymagania. Materiały użyte podczas produkcji powinny być szczególnie wytrzymałe i mrozoodporne. Niezależnie od tego, czy są to płytki podłogowe, czy ścienne, do użytku wewnątrz lub na zewnątrz, obecne płytki spełniają wszystkie wymagania dotyczące funkcjonalności i atrakcyjnego wzornictwa. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to wybrać swój własny model praktycznych i atrakcyjnych płytek ściennych i podłogowych.


Twój sklep internetowy oferuje szeroki wybór płytek podłogowych i ściennych w szerokiej gamie dekorów i wzorów do przytulnego domu.