Przejdź do głównej zawartości

Ceramiczne płytki ścienne

Kamień naturalny lub ceramika - wybierz odpowiednie płytki

Płytki ścienne i podłogowe są idealne do pomieszczeń mokrych. Jeśli chodzi o salony, korytarze, tereny zewnętrzne, takie jak taras czy podwórko, płytki to jedna z wielu możliwości aranżacji ścian i podłóg. Decydując się na płytki, nie stajesz przed wyborem formatu i koloru, ale także pytaniem: płytki z kamienia naturalnego czy płytki ceramiczne? Oba rodzaje produktów są bardzo sprężyste i trwałe. Istnieją jednak różnice między kamieniem ceramicznym a naturalnym.

Płytki z kamienia naturalnego i płytki ceramiczne

Płytki z kamienia naturalnego produkowane są z naturalnego kamienia naturalnego. Popularne kamienie naturalne to trawertyn, wapień i marmur. Tutaj możesz wybrać różne wykończenia powierzchni, takie jak płytki polerowane, szczotkowane lub piaskowane. Płyty z kamienia naturalnego nadają się zawsze do stosowania w pomieszczeniach i na zewnątrz oraz nadają się do układania płytek podłogowych i ściennych. Płytki z kamienia naturalnego są na wskroś ekologiczne, mają doskonałą przewodność cieplną i zachwycają niepowtarzalnym wyglądem, ponieważ nie ma dwóch identycznych kamieni. Płytki podłogowe i ścienne z kamienia naturalnego należy zaimpregnować natychmiast po ułożeniu. Dzięki temu są łatwe w pielęgnacji, odkurzaniu i czyszczeniu specjalnym środkiem czyszczącym lub łagodnym środkiem czyszczącym. W przypadku ceramiki istnieje różnica między płytkami ściennymi i podłogowymi, płytkami ceramicznymi do wewnątrz i na zewnątrz. Płytki ceramiczne powstają z gliny specjalnym procesem z dodatkiem różnych minerałów. Ceramika nie wymaga impregnacji, jest łatwa w czyszczeniu łagodnymi środkami czyszczącymi. Płytki ceramiczne są zwykle tańsze niż kamień naturalny. Wysokiej jakości ceramika, gres porcelanowy, dzięki zamkniętym powierzchniom nie dają zarazkom szans i zyskują dzięki ogromnej różnorodności wzorów. Dostępne są również płytki ceramiczne o wyglądzie drewna lub kamienia naturalnego.

Właściwości instalacji

W przypadku wszystkich płytek, czy to z kamienia naturalnego, czy ceramiki, płytek podłogowych lub ściennych, musisz idealnie wyrównać podłoże. W przypadku układania na zewnątrz na podłożu naturalnym należy wziąć pod uwagę wyższą wagę płytek z kamienia naturalnego. Podłoże musi być równe i stabilne. Powinieneś wybrać cieńsze płytki z kamienia naturalnego na ścianę i grubsze płytki na podłogę, szczególnie na zewnątrz. Płytki z kamienia naturalnego mogą być układane tak samo dobrze jak płytki ceramiczne przez mniej doświadczonego majsterkowicza, postępując zgodnie z instrukcjami.