Przejdź do głównej zawartości

Wszystko o płytkach

Płytki podłogowe i ścienne to oczywistość w każdym mieszkaniu i domu. Ale czy wiesz też, skąd pochodzą praktyczne i dekoracyjne płytki?

Historia płytek sięga bardzo długo. Już około 2000 roku p.n.e. podłogi domów na Wschodzie zdobiono płytkami podłogowymi. Prekursorami obecnych kafli były materiały wypalane i suszone na powietrzu. Rzymianie używali również płytek podłogowych, które były głównie wykonane z ceramiki. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego czasowo zapomniano o praktycznych płytkach podłogowych i zastąpiono je jastrychami wykonanymi z zaprawy wapienno-gipsowej. Dopiero na początku XII wieku posadzki z płytek odzyskały znaczenie. Przede wszystkim rzemieślnicy we Francji i Anglii produkowali kolorowe płytki ścienne i podłogowe, z których część była malowana artystycznie. Nie trwało więc długo, zanim atrakcyjnie wykonane płytki w wielu kolorach i kształtach trafiły do Niemiec. Tutaj płytki dekoracyjne były początkowo stosowane jako element dekoracyjny, zwłaszcza w obiektach sakralnych, takich jak kościoły i katedry. Inspirowane motywami orientu artystyczne mozaiki powstały z pojedynczych płytek ściennych i podłogowych, które utworzyły ozdobne ornamenty. W XXI wieku płytki podłogowe i ścienne nie są już przeznaczone wyłącznie do dekoracji, praktyczne płytki stały się nieodzowną częścią funkcjonalnego wyposażenia nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych.

Płytki podłogowe i ścienne - wytrzymałe do codziennego użytku

Na pewno będziesz mieć też wyłożoną kafelkami łazienkę. Płytki ścienne są szczególnie przydatne w wilgotnych pomieszczeniach. Materiały użyte na płytki podłogowe i ścienne są wodoodporne. Codzienna kąpiel i prysznic to wyzwanie dla materiałów, płytki podłogowe i ścienne bez problemu znoszą wilgoć. Również w kuchni, gdzie płyny i tłuszcze są używane do gotowania, niewrażliwe płytki ścienne i podłogowe są materiałem z wyboru, który zapewnia łatwe w utrzymaniu środowisko. Dzięki temu płytki są szczególnie łatwe w czyszczeniu nie tylko w domowych pomieszczeniach sanitarnych i kuchennych, ale także w przychodniach i restauracjach opierają się na wytrzymałych materiałach, z których wykonane są płytki podłogowe i ścienne. Płytki ścienne i podłogowe są niezbędne, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których higiena odgrywa szczególnie ważną rolę, takich jak sale operacyjne czy kuchnie restauracyjne.

Wskazówki dotyczące skutecznego czyszczenia płytek ściennych i podłogowych

Płytki ścienne i podłogowe są uważane za niewrażliwe i szczególnie łatwe do czyszczenia. Nie zawsze tak jest. Dlatego warto wziąć sobie do serca kilka wskazówek, aby Twoje płytki pozostały czyste i piękne przez długi czas. W przypadku stosowania w pomieszczeniach sanitarnych, szczególnie często dochodzi do zabrudzenia płytek podłogowych i ściennych rozpryskami wapna i pasty do zębów. W części kuchennej pojawiają się również irytujące tłuste plamy. Zwłaszcza jeśli masz jasne płytki, plamy są szybko zauważalne i zakłócają ogólny obraz w lokalu. Dlatego należy regularnie czyścić płytki podłogowe i ścienne oraz usuwać brud i zanieczyszczenia. Proste domowe środki zaradcze i nieagresywne specjalne środki czyszczące spełniają tutaj swoje zadanie i zapewniają, że Twoje płytki podłogowe i ścienne są lśniące i czyste. Częstym problemem w przypadku nieco starszych płytek jest żółknięcie materiału. Najlepszym sposobem na oczyszczenie powierzchni płytek podłogowych i ściennych jest po prostu użycie soli i odrobiny terpentyny. Dobrym środkiem zapobiegającym matowieniu płytek jest płynny amoniak. Wystarczy zetrzeć, a płytki ścienne i podłogowe zabłysną nowym blaskiem. Zastosowanie oleju lnianego lub zwykłego octu zapewnia również lśniącą i czystą powierzchnię płytek podłogowych i ściennych. Aby skutecznie wyczyścić płytki podłogowe wystarczy dodać odrobinę octu do przygotowanej ciepłej wody do mycia mopem, a płytki uzyskają ładny, lśniący wygląd.

W przypadku uporczywych plam wapiennych w pomieszczeniach sanitarnych i kuchennych warto zastosować skórkę pomarańczową, aby nadać płytkom podłogowym i ściennym nowy połysk. Zabrudzone płytki przetrzeć peelingiem, pozostawić całość na około 1 godzinę, a następnie przetrzeć płytki podłogowe i ścienne wilgotną ściereczką. Oprócz powierzchni płytek ściennych i podłogowych należy również regularnie czyścić fugi. Pomocne mogą być również proste domowe środki zaradcze. Szczególnie skuteczne może być zastosowanie dostępnego w handlu proszku do pieczenia. Wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody na miazgę. Pasta ta jest następnie nakładana na stawy, najlepiej starą szczoteczką do zębów i ponownie zmywana. Ale amoniak jest również skutecznym środkiem do skutecznego czyszczenia połączeń płytek podłogowych i ściennych.

Wniosek

Płytki ścienne i podłogowe w XXI wieku nie są już wykładzinami czysto funkcjonalnymi. Podczas gdy kilkadziesiąt lat temu wybór płytek był niewielki, a dekoracje często przypominały szpitale, obecnie istnieje wiele atrakcyjnych kolorów i motywów dla szczególnie pięknych płytek podłogowych i ściennych. Jako jedna z najpopularniejszych opcji okładzin podłogowych i ściennych, nowoczesne płytki ścienne i podłogowe w decydujący sposób przyczyniają się do pozytywnego kształtowania atmosfery w mieszkaniu. Dostępne są tutaj płytki szkliwione i nieszkliwione. Wybierając odpowiednie płytki podłogowe, należy zwrócić szczególną uwagę na solidną jakość. Nowe płytki ścienne i podłogowe to zwykle zakup, który powinien przetrwać wiele lat, ale ponieważ płytki podłogowe są szczególnie obciążone w codziennym użytkowaniu, bardzo ważny jest tutaj dobry i stabilny projekt. Na przykład do użytku w pomieszczeniach odpowiednie są płytki podłogowe wykonane z ceramiki. Jeśli potrzebujesz płytek podłogowych na zewnątrz, np. na taras, możesz wybrać pasujące płytki gresowe lub ceglane. Płytki podłogowe zewnętrzne muszą spełniać specjalne wymagania. Materiały użyte do produkcji powinny być szczególnie wytrzymałe i mrozoodporne. Niezależnie od tego, czy są to płytki podłogowe, czy ścienne, do użytku wewnątrz lub na zewnątrz, obecne płytki spełniają wszystkie wymagania dotyczące funkcjonalności i atrakcyjnego wzornictwa. Teraz wystarczy wybrać swój własny model praktycznych i atrakcyjnych płytek ściennych i podłogowych.

Twój sklep internetowy oferuje szeroki wybór płytek podłogowych i ściennych z szeroką gamą dekorów i wzorów do przytulnego domu.